Všetky montáže realizujeme i naďalej v súlade s protipandemickými opatreniami COVID-19.
Sledujte nás na

Porovnanie systémov inteligentnej elektroinštalácie a automatizácie

Porovnanie systémov inteligentnej elektroinštalácie a automatizácie

Porovnanie systémov inteligentnej elektroinštalácie a automatizácie

Pripravili sme pre Vás porovnanie štyroch najobľúbenejších systémov inteligentného riadenia budov a automatizácie na Slovensku. Porovnanie vychádza z našich dlhoročných skúseností a informácií od výrobcov. Pri takto rozsiahlych systémoch nie je možné porovnávať všetky funkcie, ide však o akýsi odrazový mostík, ktorý Vám napovie, ktorý systém čo ponúka, kde končí reklama a začína realita.

Control4

Loxone

Fibaro

TapHome

O výrobcovi

Pôvod

USA

Rakúsko

Poľsko

Slovensko

Dátum založenia

2003

2009

2010

2012

Počet zamestnancov

700

300

330

4

Hodnota spoločnosti

225 mil. EUR

90 mil. EUR

29 mil. EUR

293 tisíc EUR

Aktívne inštalácie

500 000+

100 000+

10 000+

1 000+

Podpora slovenského jazyka

Náhľad mobilnej aplikácie

tu

tu

tu

tu

Typ zapojenia

Drôtová

Bezdrôtová

Podpora štandardov

TCP/IP

KNX

Modbus

Z-Wave

ZigBee

DALI

Základné funkcie ovládania a automatizácie

Osvetlenie

Tienenie

Regulácia teploty

Bezpečnosť

Audio

Video

Možnosti ovládania

Ovládač scén

Diaľkový ovládač

Nástenný dotykový panel

Prenosný dotykový panel

Mobilná aplikácia

Čo oslovilo nás pri výbere systému inteligentnej elektroinštalácie?

Začínali sme so systémom Fibaro. Keďže ide o bezdrôtový systém, jeho inštalácia bola veľmi rýchla a jednoduchá. Konfigurácia systému však umožňovala len základné funkcie, resp. od inteligentnej elektroinštalácie sme očakávali oveľa viac. Navyše sme boli od začiatku nútení improvizovať.  Výrobca síce uvádza, že podporuje až 900 rôznych Z-Wave produktov od 250 výrobcov, ale ich kompatibilita je na veľmi nízkej úrovni. Sklamaním bola aj technická podpora výrobcu, ktorá v horizonte jedného roka nedokázala odstrániť viacero závažných nedostatkov. Od tejto chvíle nám bolo jasné, že toto nie je systém, ktorý by sme chceli dodávať našim zákazníkom.

Systém TapHome je veľmi podobný Fibaru, avšak drôtový, takže ho nie je možné použiť pri klasickej elektroinštalácii. Opäť sa jedná o systém s obmedzenými možnosťami, ktorý je vhodný skôr pre domácich majstrov.

Na rad prišiel systém Loxone, ktorý nás zlákal brilantným marketingom. Tu už môžeme hovoriť o systéme inteligentného riadenia budov. Netrvalo však dlho a nadobudli sme pocit, že spoločnosť Loxone investuje podstatne viac do reklamy, ako do vývoja. Loxone na nás pôsobil ako čistý a ucelený systém, no uzavretý. Loxone sa rozhodol ísť cestou výroby vlastných produktov a vývoja vlastného komunikačného protokolu. Zákazník tak prichádza o možnosť integrácie produktov tretích strán, čo je podľa nás veľká škoda, keďže na trhu je obrovské množstvo dizajnovo unikátnych prvkov inteligentnej elektroinštalácie od renomovaných výrobcov ako napr. Ekinex, Schneider Electric, Legrand, Philips, a pod. Náš názor je na to taký, že výrobca systému inteligentnej elektroinštalácie a automatizácie by mal zariadenia spájať a nie vyrábať také, na ktoré sa špecializujú už iní.

Tu sa už dostávame k systému inteligentnej elektroinštalácie a automatizácie od amerického výrobcu Control4. Spoločnosť Control4 má dominantné postavenie a je vlajkovou loďou systémov inteligentného riadenia budov na trhu. Svoj systém postavila na celosvetovo najrozšírenejších štandardoch ako sú KNX, Z-Wave, ZigBee, DALI, a pod. Nesnažili sa spraviť dieru do sveta s niečím, čo už tu je, funguje, a je podporované množstvom výrobcov. To isté platí aj o samotných produktoch, ktoré si nechávajú vyrábať u tých najlepších, ako napr. Apple, 2N, Hikvision a pod., pričom dbajú na unifikovaný dizajn. Namiesto toho spoločnosť Control4 venuje svoj čas a energiu samotnému vývoju softvéru, ktorý je jednoducho dokonalý. Jedine Control4 má jeden diaľkový ovládač na všetko – skutočne na všetko. Jedine Control4 podporuje multiroom audia a videa, má plne integrované zabezpečenie objektu od kamerového, poplachového a prístupového systému až po audio video vrátnika. A to nie je všetko. Silnému zázemiu dopomáha komunita nadšencov a softvérové spoločnosti, ktoré navrhujú vlastné drivery (pozn. ovládače s rozšírenými funkciami). S kľudným svedomím môžeme prehlásiť, že sme do dnešného dňa nenarazili na nič, čo by v Control4 nebolo možné.

I tu však platí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Preto by sme Vás radi pozvali do nášho showroomu vo Voderadoch pri Trnave, aby ste si mohli urobiť vlastný názor.